Krajský fotbal s novinkami, význam internetu stále roste

11.03.2014 13:13

Krajský fotbal s novinkami, význam internetu stále roste

Krajský radní pro sport a tělovýchovu René Živný udělal radost dolnoújezdským fotbalistům. Jeho ruka rozhodla o tom, že v semifinále krajského poháru přivítají na svém stadionu soupeře z okresního přeboru a tím pádem mají velkou šanci na finále.

Krajský radní pro sport a tělovýchovu René Živný udělal radost dolnoújezdským fotbalistům. Jeho ruka rozhodla o tom, že v semifinále krajského poháru přivítají na svém stadionu soupeře z okresního přeboru a tím pádem mají velkou šanci na finále. Autor: Deník/ Radek Halva

dnes 11:31

Pardubice/Svitavy – Na tradičním zimním pracovním aktivu se sešli zástupci krajského fotbalového svazu a činovníci jednotlivých oddílů a klubů hrajících krajské soutěže.

 

A důvod byl nasnadě. Jarní část mistrovské sezony 2013/14 klepe na dveře. Přebor začíná o příštím víkendu a ostatní třídy se přidají na konci března.

Mládež v novém

Navíc je potřeba hledět také do budoucnosti, o což se postaral předseda Komise mládeže PKFS Jindřich Novotný. Představil návrhy změn ve struktuře mládežnického fotbalu na úrovní kraje od následujícího ročníku. „Snažíme se reagovat na vývoj počtu účastníků soutěží a na úbytek aktivních hráčů hlavně v dorostenecké kategorii," vysvětlil Jindřich Novotný.

Podle předloženého materiálu by měl být nadále zachován společný východočeský přebor U19 (za předpokladu zájmu ze strany klubů) a krajský přebor. Do I. třídy dorostu by pak měla být zařazena všechna ostatní družstva U19 na území Pardubického kraje, předpokládá se tak kompletní zrušení okresních přeborů. „Chceme předejít tomu, aby se v okresech hrály soutěže se čtyřmi nebo pěti účastníky," zdůraznil Novotný.

Rovněž v krajských soutěžích starších a mladších žáků by mělo dojít ke změně. Nikoli v přeboru, ten zůstane, ovšem I. třída by se měla spojit z nynějších dvou do jediné skupiny. „Hrát soutěž s pěti celky, to je pod důstojnost krajského fotbalu," řekl šéf komise mládeže.

Jindřich Novotný zároveň představil nový projekt krajského svazu nazvaný Abeceda fotbalu. Je zaměřen na individuální dovednosti hráčů, kteří budou měřit schopnosti ve čtyřech disciplínách. Nejlepší postoupí do krajského finále.

Sudí s reklamami

Předseda Výkonného výboru Pardubického krajského fotbalového svazu Michal Blaschke se zaměřil na aktuální dění ve fotbale na celostátní i regionální úrovni. Mimo jiné uvedl, že k určenému datu, tedy ke 28. únoru, si členství ve FAČR obnovilo více než 250 tisíc osob a zbylých více než 40 tisíc k tomu má možnost do konce března. Za ty však už jejich oddíly nedostanou zpětnou dotaci.

Novinkou jara bude systém FOTIS, který by měl výrazně ulehčit práci odborným komisím, protože všichni rozhodčí budou povinni do něho vložit nejpozději do pondělí do 24 hodin veškeré zápisy o utkání. Na dresech rozhodčích se objeví několik reklam partnerů krajského svazu, což jsou první výsledky práce marketingového manažera Josefa Petery.

Blaschke dále opět vyzdvihl důležitost internetu (svaz chystá vlastní webovou prezentaci) a projektu Regionální fotbal Live. Důležité pro kluby bude otevření registračního pracoviště v Pardubicích po celý pracovní týden. Od jarní části také budou opět hradit po utkáních cestovné delegátům svazu s tím, že na konci sezony jim na základě zaslané faktury bude proplaceno. „Rádi bychom zapojili do fotbalu v kraji větší počet žen a máme zájem o založení turnajové soutěže starých gard nad 40 let," dodal ještě Blaschke.

Postup z chvostu ne

Závěrečný blok patřil předsedovi STK Karlu Braunovi, který se věnoval blížící se jarní části a z toho plynoucím povinnostem oddílů. Upozornil, že podle nové úpravy Soutěžního řadu lze postupovat maximálně ze čtvrtého, ale už ne z desátého nebo patnáctého místa, takže je pravděpodobné, že se kraj poprvé dočká baráží. Apeloval také na důstojné prostředí, na což již doplatily Nasavrky. Účastník I. B třídy skupiny B má do té doby, než dojde k nápravě neutěšeného stavu tamního stadionu, uzavřené hřiště.

Jedním z bodů aktivu bylo i losování semifinále krajského poháru dospělých. Hraje se jako Pohár hejtmana Pardubického kraje a míčky z osudí vytáhl radní pro sport René Živný. Rozhodl o tom, že v semifinále nastoupí Dolní Újezd proti Lázním Bohdaneč a Libišany přivítají Lanškroun. Zápasy se budou hrát v květnu, konkrétní termíny budou upřesněny, stejně jako dějiště finálového střetnutí na začátku června.